Türkiye Florası

PROJE HAKKINDA ARAŞTIR ANAHTAR SİLSİLE HERBARYUM TERİMLER BİBLİYOĞRAFYA YAZIM KURALLARI

Salviniaceae Martinov Tekhno-Bot. Slovar: 559 (1820)
Sueğreltisigiller Türk. Bitkileri List., s. 9 (2012)
 
  
 
 
Taksonun;
Kategorisi Familya
Adı Salviniaceae
Yazarı Martinov
Künyesi Tekhno-Bot. Slovar: 559 (1820)
(Salviniae). A.W. Roth’un [Fl. Franç. [J.B.A.P. de Monnet de Lamarck & A.P. de Candolle] 2: 577 (1805)], Fransızca bir betimle etkin olarak yayınladığı, ancak kabul edilemiyen Rhizospermae adına atıf yapılarak yürürlüğe sokulmuştur.
Türkçe adı Sueğreltisigiller
Türkçe ad künyesi Türk. Bitkileri List., s. 9 (2012)
 
Tip cins:
Tip cins: Salvinia Ség. (1754)
 
Sinonimleri:
Azollaceae Wettst., Handb. Syst. Bot. 2: 77 (1903).
 
Betim:
Sucul, yüzey kaplayan yüzücü bitkiler. Kökler var (Azolla) veya yok (Salvinia). Gövde yatay, parçalanarak hızla vejetatif çoğalır. Fırontların üst yüzeyleri su geçirmez sivilceli. Yapraklar dairesel (Salvinia) veya almaşlı, kiremitvari dizilişli (Azolla). Heterosporlu; sporlar iki farklı tipte; küçük sporlar, küremsi, üç yarıklı, büyük sporlar, küremsi; spor keseleri, sporokarp içerisinde.
 
Yayılış:
Dünya’da 2 cins ve bunlara bağlı 17 türü olan Sueğreltisigiller ailesi Türkiye’de 2 cins, 2 türle temsil edilmektedir. Familyanın dünya genelinde yayılışı tropik ve sıcak bölgelerdir. Bugün aile üyeleri, sıcak ve orta kuşakta yer alan pek çok ülkede, doğallaşmışlar ve istilacı hale gelmiştir.
 
Teşhis Anahtarı:

1- Yapraklar dairesel dizilişli, her düğümde 3 yaprak var, ikisi yüzücü yeşil, üçüncüsü dilimli ve suya batık, köke benzer; gerçek kök yok Salvinia / Sueğreltisi

1- Yapraklar iki loplu, almaşlı, kiremitvari dizilişli, üst lop yeşil, sarımsı yeşil veya koyu kırmızı, bordo, alt lop geniş ve suya batık; gerçek kök var Azolla / Kızıleğrelti

 
 
 
Kitaba atıf
  • Güner, A., Kandemir, A., Menemen, Y., Yıldırım, H., Aslan, S., Ekşi, G., Güner, I. ve Çimen, A.Ö. (edlr.) (2018). Resimli Türkiye Florası, Cilt 2. ANG Vakfı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Yayınları. İstanbul.
  • Bu sayfaya referans
  • Resimli Türkiye Florası Elektronik Versiyonu, Erişim Tarihi: 2020.08.05, URL: "http://turkiyeflorasi.org.tr/?Q=MTA2"

  • ANASAYFA          İLETİŞİM          KAYNAKÇA          SAYFADA HATA BİLDİR


                     
     

    Elektronik Türkiye Florası Projesi ANG Vakfı tarafından desteklenmektedir.