Türkiye Florası

PROJE HAKKINDA DİZİN ANAHTAR TAKSONOMİK SİLSİLE HERBARYUM TERİMLER BİBLİYOGRAFYA

Chamaecyparis Spach Hist. Nat. Vég. Phan. 11: 329 (1841)
Yalancıservi
 
Yazar: Rahim Anşin
Ressam: Sema Niğdeli
 
Taksonun;
Kategorisi Cins
Adı Chamaecyparis
Yazarı Spach
Künyesi Hist. Nat. Vég. Phan. 11: 329 (1841)
Türkçe adı Yalancıservi
Türkçe ad künyesi
 
Tip:
Lektotip tür: C. sphaeroidea Spach, [yasd. ad / nom. illeg.], (Thuja sphaeroidea Spreng., [yasd. ad / nom. illeg.], geçr. ad: Chamaecyparis thyoides (L.) Britton, Sterns & Poggenb., baz.: Cupressus thyoides L.).
 
Betim:
Konik, yaygın dallı, herdem yeşil, monoyik ağaç veya çalılar. Yaşlı gövde kabuğu kırmızımsı kahverengi, uzunluğuna çatlaklı. Genç yapraklar iğnemsi, yaşlı yapraklar pulsu, karşılıklı çapraz dizilişli. Yaşlı dallar yuvarlak; sürgünler düzlemsel, yassı. Erkek ve dişi çiçekler ayrı kozalakçıklar halinde sürgün ucunda, tek tek. Erkek kozalak silindirik, 8-16 sitamenli. Dişi kozalakçıklar bir yılda olgunlaşır, küremsi yumurta biçiminde, (6-)8-12(-16) pullu; pullar kalkansı; her pulda 2-5 tohum bulunur. Tohum kanatlı.
 
Yayılış:
Yalancıservi Kuzey Amerika’nın Pasifik sahilleri ve Doğu Asya’da (Japonya ve Tayvan) konifer ormanlarının baskın türlerini oluşturur; Bazen de karışık ormanlar kurar. Dünya’da 6 türle temsil edilir.
 
Teşhis Anahtarı:
1- Sürgünleri belirgin şekilde yassı, pul yaprakların üst yüzü yeşil, alt yüzlerinde (x) biçiminde, belirgin gözenek lekeleri var. Kozalak en çok 8 pullu 1- *lawsoniana / *yalancıservi 2- Yapraklar pulsu, bazen de iğne yaprak şeklinde, alt yüzünde gözenek çizgileri ve lekeleri bulunmakta. Kozalak en az 10 adet pullu 2- *pisifera / *japonservisi
 
 
Yayınlar:
 • Franco, J. do. A. (1941). O. Género Chamaecyparis Spach. Agros 24: 91-99.
 • Yaltırık, F., Efe, A. ve Uzun, A. (1997). Tarih Boyunca İstanbul’un Park, Bahçe ve Koruları, Egzotik Ağaç ve Çalıları. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İsfalt Yayını 4, İstanbul.
 •  
   
  Kitabın bu bölümüne atıf
 • Rahim Anşin (2018). Chamaecyparis. Şu eserde: Güner, A., Kandemir, A., Menemen, Y., Yıldırım, H., Aslan, S., Ekşi, G., Güner, I. ve Çimen, A.Ö. (edlr.). Resimli Türkiye Florası 2: 00-00. ANG Vakfı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Yayınları. İstanbul.
 • Kitaba atıf
 • Güner, A., Kandemir, A., Menemen, Y., Yıldırım, H., Aslan, S., Ekşi, G., Güner, I. ve Çimen, A.Ö. (edlr.) (2018). Resimli Türkiye Florası, Cilt 2. ANG Vakfı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Yayınları. İstanbul.
 • Veb referans
 • URL# http://turkiyebitkileri.com.tr/?GET=570F45Y78KG

 • ANASAYFA          İLETİŞİM          KAYNAKÇA

  Elektronik Türkiye Florası Projesi ANG Vakfı tarafından desteklenmektedir.