Türkiye Florası

PROJE HAKKINDA DİZİN ANAHTAR TAKSONOMİK SİLSİLE HERBARYUM TERİMLER BİBLİYOGRAFYA

Botrychium Sw. J. Bot. (Schrader) 1800(2): 8 (1801)
Gazaldili Türk. Bitkileri List., s. 3 (2012)
 
Yazar: Mustafa Keskin
Ressam: Sema Niğdeli
 
Taksonun;
Kategorisi Cins
Adı Botrychium
Yazarı Sw.
Künyesi J. Bot. (Schrader) 1800(2): 8 (1801)
Türkçe adı Gazaldili
Türkçe ad künyesi Türk. Bitkileri List., s. 3 (2012)
 
Tip:
Lektotip: B. lunaria (L.) Sw., (baz.: Osmunda lunaria L.)
 
Sinonimleri:
Osmunda L., Sp. Pl. 2: 1063 (1753) [kısmen / pro parte].
 
Betim:
Karasal ya da kaya çatlaklarında yetişen, herdem yeşil ya da sadece kışın yeşil bitkiler. Rizom dik, kısa, tüysüz veya uzun tüylü. Gemma yok ya da çok ufak, varsa, küremsi, uç kısmı tüylü. Ana sap kalın, etli, tüysüz veya nadiren tüylü. Yaprak ayası 1-4(-5)teleksi, dikdörtgenimsi veya üçgenimsi, yükselici veya ana sapa dik, sapsız veya kısaca saplı; yaprakçıklar yayılmış-yükselici, yelpazemsi; kenarlar dümdüz ilâ dişli ya da kısmen parçalı, uçta yuvarlak veya sivri. Damarlar serbest, yelpazenin damarları gibi veya teleksi. Verimli kısım (sporofor) 1 adet, 1-3-teleksi, uzun saplı, hemen toprak yüzeyinden ya da bir ana sap üzerinden belirir. Spor keseleri kısa saplı ilâ sapsız, az ya da çok belirgin, geniş, küremsi, tüysüz, 2-kapaklı, teleksi dalların kenarları boyunca 2-sıralı olarak belirir. Spor trilet, küremsi, yüzeyi buruşuk, sivilceli, çıkıntıların boyu genişliğinden uzun, ince ağsı damarlanmalarla biraz birleşmiş.
 
Yayılış:
Dünya genelinde 45-55 arası türü bulunmaktadır.
 
 
 
Kitabın bu bölümüne atıf
  • Mustafa Keskin (2018). Botrychium. Şu eserde: Güner, A., Kandemir, A., Menemen, Y., Yıldırım, H., Aslan, S., Ekşi, G., Güner, I. ve Çimen, A.Ö. (edlr.). Resimli Türkiye Florası 2: 00-00. ANG Vakfı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Yayınları. İstanbul.
  • Kitaba atıf
  • Güner, A., Kandemir, A., Menemen, Y., Yıldırım, H., Aslan, S., Ekşi, G., Güner, I. ve Çimen, A.Ö. (edlr.) (2018). Resimli Türkiye Florası, Cilt 2. ANG Vakfı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Yayınları. İstanbul.
  • Veb referans
  • URL# http://turkiyebitkileri.com.tr/?GET=380F45Y78KG

  • ANASAYFA          İLETİŞİM          KAYNAKÇA

    Elektronik Türkiye Florası Projesi ANG Vakfı tarafından desteklenmektedir.