Türkiye Florası

PROJE HAKKINDA DİZİN ANAHTAR TAKSONOMİK SİLSİLE HERBARYUM TERİMLER BİBLİYOGRAFYA

Potamogetonaceae Bercht. & J.Presl Přir. Rostlin 1(7*-13)
Susümbülügiller Türk. Bitkileri List., s. 764 (2012)
 
 
Taksonun;
Kategorisi Familya
Adı Potamogetonaceae
Yazarı Bercht. & J.Presl
Künyesi Přir. Rostlin 1(7*-13)
[‘Potamogetinae’ olarak], [kor. ad / nom. cons.]. Çekçe bir diyagnozla yürürlüğe sokulmuştur.
Türkçe adı Susümbülügiller
Türkçe ad künyesi Türk. Bitkileri List., s. 764 (2012)
 
Tip cins:
T: Potamogeton L. (1753).
 
Sinonimleri:
Zannichelliaceae Chevall., Fl. Gén. Env. Paris 2: 257 (1827), [kor. ad / nom. cons.].
 
Betim:
Rizomlu ya da rizomsuz, çokyıllık ya da nadiren biryıllık sucul bitkiler. Yapraklar genellikle almaşlı veya nadiren karşılıklı, bazen karşılıklı gibi; saplı ya da sapsız; batık, hem batık hem yüzücü ya da sadece yüzücü; yaprak kını sitipüllü, yaprak tabanından itibaren serbest ya da yapışık, açık ya da kapalı borucuk biçiminde. Çiçekler erselik ya da bir eşeyli; erkek organ 1-4, pistil 1-9 tane; çiçekdurumu terminal ya da koltuksal öbekler halinde veya başak; olgun çiçekdurumu su üzerinde, yüzeyinde ya da batık. Meyve genelde yumurtamsı, tersyumurtamsı, ya da basık muz şeklinde. Tozlaşma rüzgâr veya su akıntısıyla, yüzeyden ya da sualtından.
 
Teşhis Anahtarı:
1- Tüm yapraklar belirgin şekilde karşılıklı 1- Groenlandia / Suteleği 1- Yapraklar almaşlı veya karşılıklıya yakın, yalancı dairesel 2- Erkek organ 4; yapraklar batık veya hem batık hem yüzücü, 3- Yaprak kını yaprak tabanına yapışık; yapraklar bölmeli, başaklar batık veya yüzücü 4- Stuckenia / Sutarağı 3- Yaprak kını yaprak tabanından serbest; yapraklar bölmeli değil, başaklar su üzerine çıkar 5- Potamogeton / Susümbülü 2- Erkek organ 1; yapraklar tamamen batık 4- Yaprak kını yaprak tabanına yapışık; dişi çiçekler her zaman 3 karpelli 3- Althenia / Altanya 4- Yaprak kını yaprak tabanından serbest; dişi çiçekler 1-7(-9) karpelli 2- Zannichellia / Sukılı
 
 
Yayınlar:
 • Hagström, O. (1916). Critical researches on the Potamogetons. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Handlingar 55(5): 1-281.
 • Talavera, S., Garcia Murillo, P. ve Smit, H. (1986). Sobre el genero Zannichellia (Zannichelliaceae). Lagascalia 14(2): 241-271.
 • Tomlinson, P.B. ve Posluszny, U. (1976). Generic Limits in the Zannichelliaceae (Sensu Dumortier). Taxon 25(2/3): 273-279.
 •  
   
  Kitaba atıf
 • Güner, A., Kandemir, A., Menemen, Y., Yıldırım, H., Aslan, S., Ekşi, G., Güner, I. ve Çimen, A.Ö. (edlr.) (2018). Resimli Türkiye Florası, Cilt 2. ANG Vakfı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Yayınları. İstanbul.
 • Veb referans
 • URL# http://turkiyebitkileri.com.tr/?GET=133F45Y78KG

 • ANASAYFA          İLETİŞİM          KAYNAKÇA

  Elektronik Türkiye Florası Projesi ANG Vakfı tarafından desteklenmektedir.